توربین گیربکس یا مبدل گشتاور چیست ؟

توربین گیربکس

اگر تصاویر قطعه مبدل گشتاور را ببینید، به‌نظرتان قطعه ی چندان جذابی نباشد اما در محفظه‌ی دونات شکل این توربین اتفاقات جالبی می‌افتد که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

توربین یا مبدل گشتاور چیست؟

در خودروهای مجهز به گیربکس اتوماتیک، خبری از کلاچ و پدال سوم نیست. بنابراین مسئول ارتباط بین گیربکس و پیشرانه قطعه‌ای جالب به‌نام «مبدل گشتاور» یا تورک کانورتر (Torque Converter) است.
برای اینکه خیلی روشن تر کار توربین گیربکس را درک کنید باید گفت کار اصلی این قطعه پمپاژکردن روغن جهت انتقال نیرو از موتور به گیربکس است و برای اینکه گیربکس شتاب بگیرد نیازمند این است که توربین گیربکس عملیات شتاب دهی را منتقل کند.

توربین گیبربکس

نتیجه ی ایجاد مشکل در توربین

نقص در مبدل شناور باعث ایرادات بسیاری مانند:

پایین آمدن شتاب خودرو، تغییر و ایجاد مشکل درحرکت خودرو و حتی جلوگیری از حرکت و … خواهد شد.

کار توربین گیربکس

مبدل گشتاور یا توربین، جایگزین کلاچ در گیربکس‌های اتوماتیک است. مبدل گشتاور را می‌توان یک کوپلینگ هیدرولیک (مدل‌های هیدرواستاتیک و مکانیکی هم وجود دارد) تعریف کرد که مرز بین پیشرانه و گیربکس را مشخص می‌کند.

زمانی که پیشرانه با سرعت و دور موتور کم فعالیت می‌کند، مانند هنگام توقف کامل در ترافیک یا چراغ قرمز، فشار ورودی به مبدل گشتاور کم است و بنابراین برای متوقف نگه داشتن خودرو با کمی فشار بر پدال ترمز، این کار انجام می‌شود. به محض اینکه پدال گاز فشرده می‌شود، با بالا رفتن دور موتور فشار بیشتری به مبدل وارد شده تا انتقال قدرت به محورها و چرخ‌ها افزایش پیدا کند.

اجزا توربین گیربکس

مبدل گشتاور به چهار جزء تقسیم می‌شود:

۱. پمپ
۲. توربین
۳. استاتور
۴. روغن گیربکس


شما می توانید جهت تعمیر، سرویس و عیب یابی خودرو در زمینه های توربین، گیربکس، موتور و … به مجموعه گیربکس کار مراجعه نموده و با آسودگی خاطر مشکل خودرو خود را حل کنید.

کلیه قطعات این مجموعه با گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش تقدیم شما کاربران گرامی می گردد.

شماره های تماس ما جهت مشاوره رایگان :

۰۹۱۲۸۳۹۰۳۲۵09128390325

آدرس تعمیرگاه اصلی :

تعمیرگاه شماره 1 غرب تهران

تعمیرگاه شماره 2 شرق تهران

تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک گیربکس کار

 

Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعیین وقت

با یک تماس و یا ارسال فرم تعیین وقت کنید.. متخصصین گیربکس کار در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود و در صورت نیاز برای شما وقت تعمیرگاه تعیین می شود.

    خانه
    تماس
    واتساپ