گیربکس سنکرونیزه چیست

گیربکس سنکرونیزه

گیربکس سنکرونیزه یکی از گیربکس هایی است که در خودروهای با جعبه دنده ی دستی یافت می شود.

دنده های گیربکس سنکرونیزه

دنده های این گیربکس همیشه درگیر و در حالت چرخش هستند، اما چرخ دنده های سافت می توانند روی یک محور به صورت آزادانه بچرخند و یا روی شافت قفل شوند.

جعبه دنده های سنکرونیزه، جعبه دنده های بوش لغزان هستند که جهت کمک به راننده در تعویض دستی دنده ه بکار می رود. درواقع به آن ها یک هم دورساز (سنکرونیزه کننده) اضافه شده است.

طرز کار گیربکس دستی نوع سنکرونیزه

برای اینکه طرز کار این گیربکس قبل فهم تر شود با یک مثال توضیح می دهیم.

فرض کنید گیربکس شما در دنده ۲ کار می کند و راننده می خواهد آن را به دنده ۱ برگرداند.بعد از گرفتن کلاچ راننده قادر خواهد بود با استفاده از دسته دنده ، کوپلینگ لغزان را لغزانده و از تماس چرخ دنده دنده ۲ خارج کند در همین حال چون کلاچ گرفته شده است سرعت چرخ دنده های روی محور ورودی که حرکت خود را از صفحه کلاچ می گیرند ،شروع به کم شدن می کند.لیکن سرعت محور خروجی که به چرخ ها متصل است کاهش نمی یابد و یک اختلاف سرعت بین محور ورودی و خروجی ایجاد می شود و در نهایت دنده جا نمی افتد.و برای تعویض دنده وسیله باید کاملا متوقف شود .

در گیربکس سنکرونیزه یک هم دور ساز تعبیه شده است که با گرفتن کلاچ سرعت محور ورودی(از صفحه کلاچ) با سرعت محور خروجی (متصل به چرخ ها) یکسان می شود و در نتیجه دنده با کمترین نیرو به راحتی جا می افتد.

 

گیربکس سنکرونیزه

 

شماره ۱: غلاف کشویی

شماره۲: شیار روغن خور

شماره ۳: خارهای داخلی

شماره ۴: مغزی

شماره ۵: خارهای خارجی

شناره ۶: دنده شطرنجی

شماره ۷: سطح مخروطی

شماره ۸: دندانه چرخ دنده خارجی

شماره ۹: دنده

شماره ۱۰: خار موشکی

شماره ۱۱: خار سیمی کشویی

شماره ۱۲: دندانه خارجی


گیربکس کار

مجموعه گیربکس کار با بیش از ۱۵ سال تجربه در ارائه خدمات تعمیر گیربکس اتوماتیک مفتخر است تا بهترین خدمات را به شما عزیزان ارائه دهد. شماره های تماس ما جهت مشاوره رایگان :

۰۹۱۲۸۳۹۰۳۲۵۰۹۱۲۸۳۹۰۳۲۵

آدرس تعمیرگاه اصلی :

تعمیرگاه شماره ۱ غرب تهران

تعمیرگاه شماره ۲ شرق تهران

تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک گیربکس کار

 

 

Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعیین وقت

با یک تماس و یا ارسال فرم تعیین وقت کنید.. متخصصین گیربکس کار در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود و در صورت نیاز برای شما وقت تعمیرگاه تعیین می شود.