گیربکس CVT چیست و چگونه کار می کند

درباره گیربکس CVT: میزان قطر چرخ دنده محور ورودی و خروجی می تواند بر میزان قدرت و سرعت خودرو تاثیر گذار باشد.  اما جعبه دنده های سنتی دستی و اتوماتیک بدلیل محدودیت فضا نهایتا از تعداد محدودی ضریب دنده برخوردار هستند که همین باعث راندمان پایین و مصرف سوخت بیشتر خواهد گردید.

گیربکس CVT چیست؟

CVT مخفف جمله Continuously Variable Transmission و به معنی سيستم انتقال قدرت متغير است.

تکنولوژی این نوع گیربکسهای اتوماتیک در سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است تا آنجا که امروزه چندين کارخانه خودروسازی از جمله جنرال‌موتورز، آئودی، هوندا و نيسان از این تکنولوژی در خودروهای جدید خود استفاده کرده اند و برنامه تحقیقات گسترده‌ای را هم برای بهبود بازده این نوع گیربکس در دستور کار دارند.

نحوه عملکرد جعبه دنده های CVT

در گیربکس های CVT کلیه چرخ دنده ها حذف شده و بجای آنها یک پولی به محور محرک یا همان موتور  و یک پولی به محور متحرک یا همان محور چرخها متصل شده و این دو پولی توسط یک تسمه به دیگر متصل هستند.

هر کدام از این پولی ها دارای دو مخروط هستند که با نزدیک و دور شدن به یکدیگر باعث افزایش و یا کاهش قطر پولی مورد نظر می شوند. برای فهم بیشتر باید گفت هر کدام از این پولی قابلیت این را دارند که قطرشان را بصورت لحظه ای افزایش و یا کاهش دهند. برای این منظور زمانی که قطر محور محرک کوچک می شود قطر محور متحرک بزرک می شود و بلعکس.

گیربکس CVT

قابلیت های گیربکس های نوع CVT

۱٫ ارسال قدرت بهینه به چرخها

۲٫ مصرف سوخت کم

۳٫ تعویض دنده نرم

۴٫ وزن پایین

 


درباره گیربکس کار

مجموعه گیربکس کار با بیش از ۱۵ سال تجربه در ارائه خدمات تعمیر گیربکس اتوماتیک مفتخر است تا بهترین خدمات را به شما عزیزان ارائه دهد. شماره های تماس ما جهت مشاوره رایگان :

۰۹۱۲۸۳۹۰۳۲۵۰۹۱۲۸۳۹۰۳۲۵

آدرس تعمیرگاه اصلی :

تعمیرگاه شماره ۱ غرب تهران

تعمیرگاه شماره ۲ شرق تهران

تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک گیربکس کار

 

Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعیین وقت

با یک تماس و یا ارسال فرم تعیین وقت کنید.. متخصصین گیربکس کار در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود و در صورت نیاز برای شما وقت تعمیرگاه تعیین می شود.