تعویض روغن گیربکس اتوماتیک در تهران

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک در تهران

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک در تهران

معمولا دارندگان خودرو در موارد زیادی به خودروی خود می‌رسند. به عنوان مثال، آنها به صورت مرتب یا دوره‌ای، روغن موتور و روغن ترمز خودروشان را چک می‌کنند. همچنین معمولا هرسال لاستیک خودرو را تعویض می‌کنند و مراقب فشار باد درون آن نیز هستند. با این حال، برخی موارد نیز وجود دارد که اغلب رانندگان به آنها دقت نمی‌کنند. مواردی مثل تعویض روغن گیربکس که تاثیر زیادی بر عملکرد صحیح جهبه دنده یا همان گیربکس دارند. در ادامه، به اهمیت تعویض روغن گیربکس یا همان واسکازین می‌پردازیم و تاثیر تعویض این روغن قرمز رنگ را شرح می‌دهیم.

شماره تماس: 09128390325 | 09190783005

آدرس: تهران بلوار مرزداران شرقی، نرسیده به بزرگراه شیخ فضل الله نوری، مجتمع تعمیرگاهی شهرک آزمایش، پارکینگ شماره 3

برای مشاهده آدرس سایت در گوگل مپ »»» کلیک کنید

چرا باید روغن گیربکس را تعویض کنیم؟

روغن درون گیربکس وظیفه دارد به عنوان مایع روان کننده برای قطعات متحرک درون گیربکس به گردش درآید. همچنین این مایع به عنوان خنک کننده گیربکس نیز عمل می‌کند و علاوه بر این، ذرات آلودگی ناشی از کار را جمع آوری کرده و در حین گردش، به فیلتر روغن گیربکس منتقل می‌کند. به مرور زمان، این مایع خاصیت خود را از دست می‌دهد و نیاز است که آن را تعویض کنید.

زمانی که روغن گیربکس نیاز به تعویض پیدا می‌کند، معمولا به دلیل استفاده مداوم و وجود آلودگی‌ها، رنگ قرمز و شفاف آن تغییر پیدا می‌کند. روغن کهنه خارج شده از گیربکس معمولا دارای رنگ تیره است. همچنین در زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک، فیلتر روغن گیربکس نیز تعویض می‌شود.

تماس فوری
کلیک کنید

اهمیت تعویض روغن گیربکس به این است که در صورت عدم تعویض آن، این مایع لزج خاصیت گرماگیری خود را از دست می‌دهد و گیربکس داغ می‌کند. با داغ شدن گیربکس، عملکرد آن نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد و ممکن است در هنگام تعویض دنده با مواردی مثل تاخیر در تعویض دنده یا صدای غیرعادی مواجه شوید. همچنین در صورتی که آلودگی روغن زیاد شود، ممکن است این آلودگی‌ها بین چرخ دنده‌های درون گیربکس گیر کند و عملکرد آنها را مختل کند. در این صورت احتمال آسیب به گیربکس نیز وجود دارد که شما را مجبور به پرداخت هزینه زیادی برای تعمیر گیربکس اتوماتیک می‌کند.

تعویض روغن گیربکس در گیربکس کار ایرانین

گروه تعمیر گیربکس کار ایرانیان، یک تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک در تهران است. در تعمیرگاه ما انواع خدمات تعمیر گیربکس اتوماتیک خودروهای خارجی نظیر تعمیر گیربکس پورشه، تعمیر گیربکس اتوماتیک MVM، تعمیر گیربکس کیا و… به شما همشهریان عزیز ارائه می‌شود. برای دسترسی به این تعمیرگاه، می‌توانید از شنبه تا پنجشنبه از ساعت 8 صبح تا 9 شب به مرزداران، خیابان شهرک ژاندارمری مراجعه کنید.

زمان مناسب برای تعویض روغن گیربکس

در بالا به اهمیت تعویض روغن گیربکس پرداختیم؛ اما سوالی که ممکن است مطرح شود، این است که زمان مناسب برای تعویض روغن گیربکس چه موقعی است؟ بهتر است بدانید شرکت‌های خودروسازی زمان تقریبی برای تعویض روغن گیربکس هرکدام از محصولات خود را در دفترچه راهنمای خودرو ذکر کرده‌اند. طبق گفته این شرکت‌ها، بهتر است بعد از پیمودن بین 40000 کیلومتر تا 60000 کیلومتر، روغن گیربکس خودرو را تعویض کنید. برخی دیگر نیز زمان مناسب را به صورت دوره‌ای ذکر کرده‌اند؛ به این صورت که در بازه زمانی 6 ماهه یا 4 ماهه، باید نسبت به تعویض روغن گیربکس خودرو اقدام کنید.

این یعنی اگر از هر خودرویی استفاده می‌کنید، بهتر است حداقل سالی دو بار روغن گیربکس خودرو را تعویض کنید. همچنین می‌توانید پس از هربار تعویض روغن، از خدمات سرویس گیربکس اتوماتیک نیز استفاده کنید. سرویس به موقع گیربکس می‌تواند عمر آن را افزایش داده و از بروز خرابی‌هایی که رفع آنها میلیون‌ها تومان هزینه به همراه دارد، جلوگیری کند.

مزایای تعویض روغن گیربکس اتوماتیک در زمان مناسب

تعویض روغن گیربکس در تهران

در ادامه، دلایلی اهمیت تعویض روغن گیربکس و همچنین مزایایی که این کار دارد را برای شما عزیزان شرح داده‌ایم.

به حداقل رساندن مشکلات گیربکس

همانطور که در بالا گفته شد، وجود آلودگی در روغن گیربکس باعث آسیب به گیربکس و قطعات پرتعداد درون آن می‌شود. تعویض روغن گیربکس می‌تواند دنده‌ها را از این آلودگی‌ها و آسیب‌های ناشی از وجود انها مصون نگه دارد. البته دقت داشته باشید روغن جدید، باید به رنگ قرمز شفاف باشد و هیچ آلودگی درون آن وجود نداشته باشد. سعی کنید همیشه از روغن‌های باکیفیت استفاده کنید.

عملکرد بهتر موتور

وظیفه گیربکس، انتقال شتاب تولید شده توسط موتور به چرخ‌ها برای حرکت است. این کار توسط دنده‌ها انجام می‌شود و روغن نیز به عنوان سیال برای خنک سازی و جذب آلودگی‌ها و همچنین به عنوان مایع روان کننده، نقش کلیدی در این چرخه دارد. در صورتی که روغن نتواند به خوبی وظایف خود را انجام دهد، در نتیجه گیربکس نیز نمی‌تواند به خوبی شتاب موتور را به چرخ منتقل کند. این یعنی در بسیاری از مواقع، موتور زور اضافی می‌زند. با تعویض روغن گیربکس، هم عملکرد گیربکس بهتر می‌شود و هم فشار اضافه‌ای به موتور وارد نخواهد شد.

کاهش مصرف سوخت

موارد زیادی وجود دارد که می‌تواند باعث افزایش مصرف سوخت خودرو شود؛ به عنوان مثال، با وارد شدن فشار اضافی به موتور، مصرف سوخت خودرو نیز تحت تاثیر قرار گرفته و افزایش پیدا می‌کند. در اینجا اهمیت تعویض روغن گیربکس زمانی نمایان می‌شود که آن را با روغن باکیفیت تعویض کنید. پس از این کار، گیربکس می‌تواند به خوبی انتقال شتاب را انجام دهد؛ در نتیجه این اقدام، مصرف بنزین یا گاز خودرو کمتر شده و می‌تواند در هزینه‌های شما صرفه جویی کند.

تقویت عملکرد گیربکس

واسکازین به مرور زمان و پس از مدت طولانی استفاده، به رنگ تیره مایل به سیاه درمی‌آید. این مایع سیاه و کثیف، مسلما توانایی انجام وظایف خود را ندارد و نیاز است که آن را تعویض کنید. پس از تعویض روغن و کار با خودرو، به وضوح متوجه تغییر عملکرد گیربکس و تعویض روان دنده‌ها خواهید شد. این به این خاطر است که روغن جدید، به خوبی وظیفه روان کردن قطعات و دنده‌ها را انجام می‌دهد. در نتیجه تعویض دنده بسیار لذت‌بخش شده و عملکرد کلی گیربکس را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

صرفه جویی در هزینه‌ها

یکی دیگر از دلایل اهمیت تعویض روغن گیربکس، کاهش هزینه‌ها است. علاوه بر کاهش مصرف سوخت که در بالا به آن اشاره کردیم، تعویض روغن گیربکس می‌تواند باعث افزایش عمر گیربکس شده و شما را قادر به استفاده طولانی‌تری از آن می‌کند. با تعویض به موقع واسکازین خودرو، گیربکس در وضعیت مناسبی قرار می‌گیرد و احتمال خرابی آن به حداقل می‌رسد. اگر هزینه تعویض روغن گیربکس و هزینه تعمیر آن را با یکدیگر مقایسه کنید، متوجه اختلاف چند برابری خواهید شد.

هزینه تعویض روغن گیربکس به مراتب کمتر از هزینه تعمیر آن است؛ به نوعی که اگر 10 بار روغن گیربکس خودروتان را عوض کنید، باز هم به هزینه تعمیر آن نمی‌رسد. همین موضوع یکی دیگر از دلایل اهمیت تعویض روغن گیبکس در زمان مناسب است.

تعمیرگاه تخصصی گیربکس کار ایرانیان

تعمیرگاه تخصصی گیربکس کار ایرانیان، ارائه دهنده انواع خدمات تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران است. تیم ما از تعمیرکاران باتجربه‌ای تشکیل شده که سال‌ها دانش و تجربه را در این زمینه جمع کرده‌اند. کارشناسان حاضر در گیربکس کار ایرانیان، همواره از پیشرفته‌ترین تجهیزات تعمیرگاهی برای تعمیر انواع گیربکس اتوماتیک استفاده می‌کنند. همین موضوع، گواه بر تخصص بالای آنها است.

برای دسترسی به این مرکز، می‌توانید به مرزداران، خیابان شیخ فضل الله نوری، خیابان شهرک ژاندارمری مراجعه کنید. همچنین می‌توانید برای دریافت مشاوره‌های لازم، با شماره تلفن درج شده در پایین تماس بگیرید.

سوالات متداول

تعویض روغن گیربکس اتومات در تهران

چگونه مایع گیربکس را تغییر دهیم؟

تعویض روغن گیربکس با انجام مراحل خاصی انجام می شود:
1- ابتدا باید قسمت خنک کننده ای که از جعبه دنده تا رادیاتور امتداد می یابد برداشته شود و موتور را با اتصال یک شیلنگ لاستیکی به لوله راه اندازی کنید.
2- پس از این فرآیند، روغن انتقال باید از طریق لوله جریان یابد و روغن موجود در گیربکس باید کاملاً تخلیه شود.
3- سپس پیچ های زیر گیربکس را باید باز کنید و پوشش میل لنگ را جدا کنید.
4- پس از پاکسازی میل لنگ از روغن گیربکس، فیلتر و واشر باید تعویض شوند.
5- این فرآیند باید با اتصال میل لنگ به جعبه دنده بلافاصله پس از نصب فیلتر و واشر به پایان برسد.

این مراحل، مراحلی است که باید توسط متخصص انجام شود.

چه زمانی باید روغن گیربکس خود را تعویض کنید؟

گیربکس های دستی معمولاً هر 30000 تا 50000 مایل (48000 تا 80000 کیلومتر) نیاز به تعویض روغن گیربکس دارند گیربکس های اتوماتیک معمولاً فواصل تعویض روغن دنده بین 60000 تا 100000 مایل (96000 تا 160000 کیلومتر) دارند. بهتر است فیلتر روغن گیربکس خود را همزمان با روغن تعویض کنید.

اگر روغن گیربکس را تعویض نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

اگر روغن گیربکس خود را تعویض نکنید، مانند روغن موتور خراب می شود و خاصیت روان کنندگی و تمیز کنندگی خود را از دست می دهد . این منجر به دماهای بالا، تجمع لجن و اصطکاک بیش از حد می شود که می تواند به کلاچ های داخلی که دنده ها را جابجا می کند آسیب برساند.

در این میان، بهتر است خود را با علائمی که نشان می دهد ممکن است مایع گیربکس کم شده است آشنا شوید.
 • صداها …
 • بوی سوزاندن. …
 • نشتی انتقال …
 • چرخ دنده های لغزنده. …
 • درگیری آهسته دنده. …
 • شتاب خودرو ضعیف است …
 • بررسی کنید چراغ هشدار موتور یا گیربکس روشن باشد.
در اینجا 5 مزیت اصلی تعویض روغن گیربکس برای خودروی شما آورده شده است.
 • 1) مشکلات انتقال را به حداقل برسانید.
 • 2) بهبود مصرف سوخت.
 • 3) عملکرد بهینه موتور.
 • 4) پس انداز پول برای.
 • 5) تعویض دنده بدون درز.

مطلب پیشنهادی:مزایای تعویض روغن گیربکس توسط دستگاه

جمع‌بندی

در این مطلب به اهمیت تعویض روغن گیربکس پرداخته شد و سعی کردیم مهمترین مزایایی که این کار به همراه دارد را برای شما هم‌میهنان عزیز شرح دهیم. به صورت خلاصه، تعویض روغن گیربکس می‌تواند باعث:

 1. به حداقل رسیدن مشکلات مربوط به گیربکس
 2. عملکرد بهتر موتور
 3. کاهش مصرف سوخت خودرو
 4. تقویت گیربکس و روان شدن تعویض دنده
 5. و صرفه جویی در هزینه‌های خودرو

شود. در انتها خوشحال می‌شویم که نظر خود را درباره این مطلب در بخش دیدگاه‌ها ارسال کنید.

*مطالب پیشنهادی:

»» تعویض روغن گیربکس بی ام و ««

Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گیربکس کار ایرانیان

آدرس تعمیرگاه اصلی : جنب اتوبان همت غرب جنب پمپ بنزین پل شهدای کن - تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک گیربکس