لغزش گیربکس

لغزش گیربکس

لغزش گیربکس

یک گیربکس لغزنده می تواند به سرعت لذت یک رانندگی خوب را از بین ببرد. اما این چیزی نیست که ما نگران آن هستیم. لغزش گیربکس یک نگرانی بزرگ برای هر صاحب خودرو است زیرا می تواند به سرعت به یک مشکل جدی تبدیل شود. مطمئن نیستید که چه چیزی باعث لغزش گیربکس در ماشین شما می شود؟ مهمتر از آن، چگونه آن را تعمیر می کنید ؟ در این مقاله”لغزش گیربکس“، معنای لغزش گیربکس ، علائم رایجی که باید به آنها توجه کنید و دلایل احتمالی را بررسی خواهیم کرد . همچنین در مورد رفع لغزش گیربکس بحث خواهیم کرد و به برخی سوالات متداول پاسخ خواهیم داد. در ادامه همراه گیربکس کار ایرانیان باشید.

تماس فوری
کلیک کنید

لغزش گیربکس به چه معناست؟

لغزش گیربکس، زمانی که گیربکس شما از یک دنده به دنده دیگر تغییر می کند، مشکل ساز است، حتی زمانی که دنده را تعویض نمی کنید. به همین ترتیب، ماشین شما ممکن است به دنده ای تغییر کند که با سرعت فعلی ماشین شما مطابقت ندارد. وقتی این اتفاق می افتد، دور موتور شما می چرخد، اما هیچ شتابی وجود ندارد. بدتر از آن این است که ماشین شما ممکن است بلافاصله پس از تعویض دنده به حالت خلاص برود. این نه تنها آزاردهنده است، بلکه خرابی گیربکس می‌تواند یک خطر جدی ایمنی باشد، به خصوص در هنگام برخورد با سرعت‌های بالاتر. لغزش گیربکس در خودروهای با گیربکس اتوماتیک بیشتر دیده می شود، اما یک وسیله نقلیه گیربکس دستی نیز ممکن است دچار آن شود.

9 نشانه رایج لغزش گیربکس

علاوه بر تعویض ناگهانی دنده خودرو، سایر نشانه‌های آشکار مشکل گیربکس عبارتند از:

 1. چراغ چک موتور روشن
 2. مشکل در تعویض دنده یا تعویض سخت
 3. شتاب ضعیف
 4. دور موتور با صدای بلند می چرخد
 5. صداهای عجیب از گیربکس
 6. کلاچ کار نمی کند (گیربکس دستی)
 7. بوی سوختگی از کلاچ
 8. دنده عقب درگیر نمی شود
 9. گیربکس در دنده پایین‌تری قرار می‌گیرد و باعث می‌شود موتور در دورهای بالاتری بچرخد

دلایل متعددی می تواند منجر به علائم بالا در مورد مشکل انتقال شود. بهتر است با متخصصین ما تماس حاصل فرمایید.

لغزش گیربکس
گیربکس کار ایرانیان

7 علت تقه زدن گیربکس

در اینجا هفت دلیل معمولی برای لغزش گیربکس آورده شده است:

1. سیال کم یا نشتی سیال گیربکس

آیا یک گودال مایع صورتی یا قرمز را در زیر ماشین خود یا در خیابان مشاهده کردید؟ احتمال وجود نشت مایع گیربکس وجود دارد . نشت انتقال ممکن است از یک واشر فرسوده، مهر و موم یا خط خنک کننده رخ دهد. اگر رفع نشود، نشت مایع به طور بالقوه می تواند به کل سیستم انتقال شما آسیب برساند. چه خودروی شما از مایع گیربکس اتوماتیک استفاده کند و چه با خودروی گیربکس دستی رانندگی می کنید، بهتر است سطح مایع را با یک میله اندازه گیری بررسی کنید. و اگر سطح روغن گیربکس را زیر حداقل علامت پیدا کردید، در اسرع وقت با مکانیک تماس بگیرید تا نشت احتمالی مایع را تشخیص دهد.

2. سیال گیربکس سوخته

علاوه بر روغن گیربکس کم، باید مراقب روغن سوخته نیز باشید. چگونه مایع گیربکس سوخته را تشخیص دهید؟ ساده تر از آن چیزی است که فکر می کنید. مایع گیربکس سوخته به دلیل گرمای بیش از حد سیاه می شود و بویی شبیه نان تست سوخته می دهد. مطمئناً شما نمی خواهید آن بوی را در آشپزخانه یا ماشین خود داشته باشید. راه حل – بهتر است روغن گیربکس را تعویض کنید.

3. باندهای گیربکس فرسوده

باندها و کلاچ های گیربکس باید به طور همزمان در گیربکس اتوماتیک درگیر و آزاد شوند. باندهای گیربکس چیست؟ این نوارها تسمه های دایره ای قابل تنظیمی هستند که اطراف اجزای درایو را سفت می کند تا آنها را در جای خود نگه دارد. گاهی اوقات، ممکن است یک باند گیربکس خوب باشد، و تنظیم آن به همراه صفحات کلاچ باید مراقب انتقال وسیله نقلیه شما باشد. اما، اگر سطح مایع پایین باشد یا نشتی گیربکس وجود داشته باشد، این نوارهای گیربکس و صفحات کلاچ می توانند به سرعت فرسوده شوند یا بسوزند و باعث لغزش گیربکس شوند. در این صورت، بهتر است آنها را جایگزین کنید.

مهم : روغن گیربکس شما در اینجا نقش مهمی ایفا می کند. اطمینان حاصل کنید که برای جلوگیری از سایش و خرابی گران قیمت گیربکس، آن را همیشه تعویض کنید.

4. کلاچ فرسوده

اگر با یک ماشین دنده دستی رانندگی می کنید و گیربکس ماشین شما لغزش دارد – بیشتر اوقات به دلیل فرسوده بودن کلاچ است. کلاچ با استفاده زیاد فرسوده می شود و تعویض دنده برای شما دشوار خواهد بود. یک قانون کلی این است که هر 20000 مایل(32180 کیلو متر) کلاچ گیربکس دستی را چک کنید.

5. چرخ دنده های فرسوده

لغزش گیربکس نیز می تواند ناشی از فرسوده شدن دنده ها باشد.

اگر مایع گیربکس کم یا سوخته باشد، باعث داغ شدن دنده‌های گیربکس و فرسودگی سریع‌تر می‌شود. هنگامی که دنده‌ها فرسوده شده‌اند، به درستی درگیر نمی‌شوند و در هنگام شتاب دادن باعث تعویض دنده یا لغزش می‌شوند.

6. شیر برقی گیربکس معیوب

شیر برقی گیربکس مانند یک دروازه بان عمل می کند. این جریان سیال را در سراسر بدنه شیر انتقال(گیربکس) شما تنظیم می کند. اگر شیر برقی گیربکس خراب شود، جریان نامنظم سیال گیربکس از بدنه سوپاپ، فشار هیدرولیک را مختل می کند و روی تعویض دنده شما تأثیر می گذارد.

بنابراین، اگر مشکل گیربکس لغزش را تجربه کردید و مطمئن هستید که نشتی مایع وجود ندارد، محتمل‌ترین مقصر شیر برقی گیربکس است.

7. مبدل گشتاور معیوب

مبدل گشتاور قدرت موتور شما را از طریق فشار هیدرولیک به گشتاور تبدیل می کند که گیربکس از آن برای به حرکت درآوردن ماشین شما استفاده می کند.

مانند سایر قطعات انتقال، مبدل های گشتاور نیز می توانند در طول زمان فرسوده شوند. علاوه بر این، مایع انتقال کافی باید از طریق مبدل گشتاور جریان یابد تا به درستی کار کند.

اگر مایع گیربکس کم باشد یا مبدل های گشتاور از کار بیفتند، نه تنها با لغزش گیربکس دستی یا اتوماتیک دست و پنجه نرم می کنید، بلکه ممکن است تجربه کنید:

 • بوی سوزش یا سیگار کشیدن
 • مشکل در تعویض دنده
 • پرش با دنده هنگام رانندگی
 • یک انفجار

شما نباید این مسائل را نادیده بگیرید و به زودی یک مکانیک برای رفع لغزش گیربکس بخواهید.

بیایید دریابیم که چگونه یک مکانیک مشکل لغزش گیربکس را برطرف می کند.

مطلب پیشنهادی:تعویض روغن گیربکس اتوماتیک در تهران

نحوه رفع لغزش گیربکس

رفع مشکلاتی مانند نشت مایع گیربکس یا تعویض باندهای شکسته، کلاچ و دنده ها نیاز به تخصص دارد و بهتر است به متخصصان واگذار شود. علاوه بر این، تعمیر مبدل گشتاور یا شیر برقی گیربکس باید به شدت توسط یک مکانیک با تجربه انجام شود .

لغزش گیربکس
گیربکس کار ایرانیان

در اینجا چند راه حل برای لغزش گیربکس دستی یا اتوماتیک آورده شده است:

1. سطح

سیال پایین

را بررسی کنید و بالا بیاورید

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای رفع و جلوگیری از لغزش گیربکس، نظارت بر سطح مایع گیربکس است.

ماهی یکبار کاپوت را باز کنید و سطح مایع را با موتور روشن بررسی کنید. اگر کم است، آن را با مایع گیربکس توصیه شده ذکر شده در دفترچه راهنمای کاربر پر کنید.

توجه : اضافه کردن مایع گیربکس اشتباه می تواند باعث آسیب شدید یا خرابی گیربکس شود.

2. مایع سوخته یا فرسوده را جایگزین کنید

در اینجا نحوه انجام این کار توسط مکانیک آمده است:

 • وسیله نقلیه خود را بالا بیاورید و پیچ مایع گیربکس را باز کنید
 • یک ظرف زیر آن قرار دهید تا مایع کثیف جمع شود
 • پلاگین تخلیه را بردارید و بگذارید مایع کاملاً تخلیه شود
 • فیلتر و واشرها را بررسی کنید و در صورت لزوم آنها را تعویض کنید
 • دوشاخه را دوباره نصب کنید و مایع انتقال جدید را پر کنید
 • خودرو را روشن کنید و نشتی را بررسی کنید

3. قطعاتی که باعث نشت مایع می شوند را تعویض کنید

اگر گیربکس شما نشتی دارد، مکانیک ابتدا منبع را پیدا می کند.
نشت می تواند از موارد زیر رخ دهد:

 • واشر تابه انتقال
 • مهر و موم و سایر واشرها
 • خطوط انتقال
 • سوپاپ و شیر برقی
 • ترک ها و آسیب های دیگر

پس از تشخیص، آنها تعمیرات گیربکس را انجام می دهند یا قطعات مورد نیاز را تعویض می کنند. بسته به علت مشکل گیربکس، مکانیک ممکن است تعویض کلاچ و سایر دنده ها را نیز پیشنهاد دهد.

و اگر هیچ چیز دیگری کار نمی کند، آنها باید کل انتقال شما را جایگزین کنند.

3 سوال متداول در مورد لغزش گیربکس

در اینجا به سه سوال متداول در مورد لغزش گیربکس پاسخ داده شده است:

1. آیا می توانم با گیربکس لغزنده رانندگی کنم؟

نه _ در اولین نشانه لغزش گیربکس باید رانندگی را متوقف کنید.

لغزش گیربکس به این معنی است که وسیله نقلیه شما غیر قابل اعتماد شده است و می تواند ایمنی جاده شما را به خطر بیندازد. ادامه رانندگی می تواند باعث آسیب بیشتر به سیستم انتقال شود.

بهترین گزینه این است که سریعاً خود را کنار بکشید و با یک تکنسین برای خدمات انتقال تماس بگیرید.

2. آیا راهی برای جلوگیری از لغزش گیربکس وجود دارد؟

معاینه و نگهداری منظم راه خوبی برای جلوگیری از لغزش انتقال است. مایع و فیلتر خود را هر 30000مایل(48270کیلومتر) تا 50000مایل(80450کیلومتر)  یا هر 2 سال یکبار تعویض کنید – هر کدام زودتر باشد.

همچنین، به طور مرتب سطح و کیفیت مایع خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که گیربکس به خوبی کار می کند.

3. اگر مایع گیربکس اشتباهی در ماشین من برود چه اتفاقی می افتد؟

افزودن مایع گیربکس اتوماتیک به خودروی گیربکس دستی یا بالعکس می تواند منجر به خرابی گیربکس شود.

برخی از علائم شکست احتمالی عبارتند از:

 • بوی سوختگی از جعبه دنده یا هود
 • ماشین از دنده خارج می شود
 • مشکل در تعویض دنده
 • صدای ساییدن هنگام رانندگی
 • صدای نویز در حالت خنثی
 • کلاچ قفل می شود
 • بررسی کن که چراغ های موتور روشن باشد

اگر مشکوک هستید که مایع نامناسبی استفاده کرده اید، بلافاصله رانندگی را متوقف کنید. با یک متخصص تماس بگیرید تا مایع را خارج کند. اگر قبلاً ماشین خود را چند مایل با مایع نادرست رانندگی کرده اید، ممکن است لازم باشد گیربکس خود را تعویض کنید.

جمع بندی

متأسفانه، خودروی شما با گیربکس لغزش با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد. چه با یک وسیله نقلیه دنده دستی یا اتوماتیک رانندگی کنید، اگر مشکوک به لغزش هستید، بلافاصله رانندگی را متوقف کنید و هرچه سریع تر به تعمیرگاه تخصصی مراجعه نمایید.

*مطالب پیشنهادی:

»»تفاوت گیربکس های اتوماتیک با دستی««

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گیربکس کار ایرانیان

تعمیرات تخصصی گیربکس اتوماتیک