چگونه بفهمیم گیربکس خراب است

چگونه بفهمیم گیربکس خراب است

چگونه بفهمیم گیربکس خراب است

بیشتر اجزای مکانیکی یک خودرو، قطعات سایش هستند. بنابراین دفترچه تعمیر و نگهداری، فرکانس تعویض قطعات مربوطه را مشخص می کند. به عنوان مثال کمک فنر که هر 80000 کیلومتر باید تعویض شود، لنت ترمز که میانگین عمر آن 30000 کیلومتر است… در این مطلب”چگونه بفهمیم گیربکس خراب است” همراه ما باشید تا علائم خرابی گیربکس را به شما معرفی کنیم.

با این حال، متوجه خواهید شد که چیزی در مورد تعویض گیربکس وجود ندارد . این به این دلیل است که طراحی آن حداقل عمر مفید 300000 کیلومتر را در نظر گرفته است. بنابراین تعمیر یا تعویض گیربکس تنها در صورت معیوب بودن گیربکس ضروری است. اما دقیقاً چگونه می توانید تشخیص دهید که گیربکس شما معیوب است؟ رفلکس های مناسب در صورت خرابی چیست ؟ در این مقاله پاسخ سوالات خود را خواهید یافت.

تعمیر گیربکس اتوماتیک

علائم خربی گیربکس چیست؟

استحکام گیربکس شگفت انگیز است. در تمام خودروها و مدل‌ها، این گیربکس باید از نظر تئوری عمری مشابه خود خودرو داشته باشد! با این حال، در عمل، عواملی وجود دارد که می تواند این تخمین را منحرف کند. بیشتر اوقات اینها شرایط غیرقابل پیش بینی مانند دست اندازها و تصادفات و همچنین عواقب برخی بی احتیاطی ها مانند فراموشی انجام بازرسی و نگهداری منظم است. نتیجه: عملکرد گیربکس کاهش می یابد. در ابتدا، ناهنجاری ها جزئی هستند، اما می توانند خیلی سریع ایجاد شوند. اگر به اولین علائم واکنش نشان ندهید، این خطر وجود دارد که اجزای آن شکسته شوند و کل گیربکس غیرقابل استفاده شود. در مورد دوم، باید به فکر رفتن به یک فروشگاه تخصصی باشید برای یافتن جعبه جایگزینی که با خودروی شما سازگار است به کارگاه بروید. با این حال، قبل از رسیدن به این حد، می توانید به دنبال نشانه هایی از یک ناهنجاری باشید.

اختلالات و علائم زیر مواردی هستند که عود کننده در نظر گرفته می شوند. سایر اختلالات نادرتر را نمی توان رد کرد. با کوچکترین علامت هشدار، یعنی به محض اینکه رفتار گیربکس شما تغییر کرد، باید در اسرع وقت آن را بررسی کنید.

گیربکس سفت است

ممکن است این تصور را داشته باشید که گیربکس سفت شده است. این لزوماً نشانه خرابی گیربکس نیست، اما هنوز هم انجام چند بررسی مهم است. ابتدا پدال کلاچ را بررسی کنید تا مطمئن شوید که توسط آوار، سنگریزه، گل و لای، موکت بیش از حد ضخیم یا نامناسب قرار نگرفته باشد… هنوز مشکل دارید؟ سطح روغن Get را بررسی کنیدمالیده شده است. اگر مقدار کمی از آن وجود داشته باشد، چرخ دنده ها به خوبی روغن کاری نمی شوند، به این معنی که باید گیربکس را بیش از حد کار کنید تا به دستکاری های شما پاسخ دهد. به موازات آن، باید سطح مایع کلاچ را بررسی کنید. اگر با این بررسی ها راحت نیستید، آنها را توسط یک متخصص انجام دهید.

دنده کردن سخت شده است

ممکن است احساس کنید که چندین یا حتی همه دنده ها سخت هستند. وارد کردن آنها دشوار است. حلقه‌های همگام‌ساز فرسوده و مشکلات مربوط به اتصال دنده اغلب علت هستند. با فرسودگی قطعات، دیگر نمی توانند عملکرد خود را که گیربکس فرمان اهرم دنده داخل گیربکس برای درگیر شدن با دنده مورد نظر است، انجام دهند. سختی چند دنده نیز می تواند ناشی از نقص در فلایویل یا سیستم کلاچ باشد.

مطلب پیشنهادی: تفاوت گیربکس اتوماتیک و نیمه اتوماتیک

یک  دنده به درستی تعویض نمی شود

فقط یک دنده وجود دارد که به درستی تعویض نمی شود. این بدان معنی است که یکی از قطعات مرتبط با چرخ دنده مورد نظر از کار می افتد. معمولاً این همگام سازی است، اما مراقب باشید، سایر قسمت ها نیز می توانند علت خرابی باشند.

دنده خود به خود تعویض می شود

دنده شما به طور معمول درگیر می شود، اما تمایل به خود درگیر شدن دارد، به خصوص وقتی شتاب می گیرید. اهرم تعویض دنده بدون هیچ اقدامی از طرف شما به حالت خنثی برمی گردد. این بدان معنی است که چرخ دنده “پرش” می کند، که اغلب نتیجه یک اتصال یا شکست همزمان است.

چگونه بفهمیم گیربکس خراب است
چگونه بفهمیم گیربکس خراب است

سوت از گیربکس خارج می شود

با افزایش دور موتور، نوعی سوت از گیربکس خواهید شنید. اگر وقتی کلاچ را جدا می کنید، صدا به خودی خود از بین می رود، احتمالاً نشانه ساییدگی بلبرینگ ها است. این قطعات باید تعویض شوند نه کل گیربکس.

وقتی آن را در چرخ دنده قرار می دهید همیشه صدای کلیک وجود دارد. در بیشتر موارد این نشانه فرسوده شدن سنکروها است، حتی اگر دنده ها به سختی درگیر شوند. اگر کابل ها به درستی تنظیم نشده باشند، اهرم های انتخابگر نیز می توانند صداهای ترک ایجاد کنند.

مطلب پیشنهادی: چرا گیربکس اتوماتیک خراب می شود؟

ساییدگی دنده ها

هنگامی که در محدوده سرعت خاصی قرار دارید ممکن است متوجه زمزمه شوید. دندانه های چرخ دنده ها ممکن است بیش از حد ساییده شده باشند.

با افزایش سرعت گیربکس صدای

وقتی شتاب می‌گیرید، گیربکس شما صدایی غیرعادی ایجاد می‌کند . هنگام فشار دادن ترمز موتور نیز ممکن است صدا ایجاد شود. در این موارد به احتمال زیاد مشکل از دیفرانسیل ناشی می شود.

آثاری از روغن گیربکس

ممکن است آثاری از روغن را در زیر جعبه دنده مشاهده کنید . اگر در جایی که پارک کرده اید لکه هایی را مشاهده کردید، این نشان دهنده نشت روغن است. میل لنگ ممکن است سوراخ داشته باشد یا بتونه ضعیفی داشته باشد. در ابتدا ممکن است متوجه هیچ صدای مشکوکی یا علائم مربوط به کم آبی نشوید. با این حال، اگر اجازه دهید مشکل از بین برود، خطر زیادی وجود دارد که گیربکس در نهایت شکسته شود. هرگز نشت را ساده نگیرید!

همانطور که قبلا ذکر شد، اینها شایع ترین تظاهرات یک ناهنجاری در عملکرد BV شما هستند . اگر متوجه یک یا چند مورد از این علائم هشدار دهنده و همچنین سایر علائم غیرعادی شدید، باید استفاده از خودرو را متوقف کنید. بهترین کار این است که با یک متخصص تماس بگیرید و برای عیب یابی گیربکس وقت بگیرید .

مطلب پیشنهادی: زمان تعویض روغن گیربکس

حذف اغلب برای اصلاح تشخیص ضروری است. به عبارت دیگر کارگاه گیربکس را برمی دارد و روی میز کار تمیز بررسی می کند. حذف گیربکس به سیستم محرک بستگی دارد. اگر ماشین شما دیفرانسیل جلو است، گیربکس می تواند جلو یا پشت موتور باشد. برای دسترسی به گیربکس، اجزای مختلف باید حذف شوند. در برخی موارد، ممکن است لازم باشد مشبک، بلوک موتور، رادیاتور و غیره را بردارید. اگر وسیله نقلیه شما دارای دیفرانسیل عقب باشد، معمولاً گیربکس را از محفظه سرنشین یا از پایین خارج می کنند. بسته به مدلی که رانندگی می کنید، ممکن است لازم باشد موتور را نیز جدا کنید تا کارگاه بتواند با خیال راحت گیربکس را جدا کند.

گیربکس معمولاً قبل از برداشتن تخلیه می شود در صورت لزوم، اپراتور گاراژ پس از قرار دادن BV روی سطح کار خود، روغن را خارج می کند. سپس تمام سطح بیرونی گیربکس تمیز می شود. این مرحله با یک برس که قبلاً در بنزین یا سوخت دیزل آغشته شده است یا با بخارشوی انجام می شود.

چگونه بفهمیم گیربکس خراب است
چگونه بفهمیم گیربکس خراب است

پس از برداشتن و تخلیه گیربکس، کارگاه می تواند برای دسترسی به هر قسمت، جداسازی قطعات را آغاز کند، که سپس بازرسی می شود. فروشگاه احتمالاً میل‌های محرک را می‌چرخاند تا میزان سایش دنده‌ها را ارزیابی کند. او همچنین بررسی می کند که دندانه های چرخ دنده کامل و سالم هستند. در عین حال، سطح یاتاقان چرخ دنده را که نباید هیچ سوراخی داشته باشد، بررسی می کند. این بازرسی تا زمانی ادامه می یابد که تمام اجزای گیربکس به طور کامل بازرسی شود. پخش هست یا ضمیمه قطعات مشکلی نداره؟ مهر و موم ها هنوز سالم هستند؟ آیا همه پیچ ها وجود دارند و اگر وجود دارند، آیا عملکرد خود را به درستی انجام می دهند؟ آیا قطعات سوراخ، ترک یا اشکال دیگری دارند؟

مطلب پیشنهادی: تفاوت گیربکس های اتوماتیک با دستی

همانطور که کارگاه با ارزیابی گیربکس پیشرفت می کند، اجزای معیوب/ فرسوده مانند حلقه های همگام ساز، یاتاقان ها و غیره را فهرست می کنند. او خاطرنشان می کند که کدام قطعات باید کاملاً تعویض شوند و کدام یک توصیه می شود تعویض شود. بسته به نتیجه تشخیص، متخصص می تواند به این نتیجه برسد که گیربکس باید تعویض شود.

قبل از تعویض برای اطمینان از خرید محصول سازگار، باید شماره قطعه گیربکس را بدانید . کارگاه شما می تواند این اطلاعات را به شما بدهد.

اگر گیربکس سازگار داریدپس از یافتن، کارگاه می تواند نصب مجدد را آغاز کند، که به همان اندازه پیچیده است. چرخ دنده ها، میل جلو، واشر، تابه روغن… هر قسمت با دقت زیادی بررسی و نصب می شود. اتفاقاً نصب به ترتیب خاصی برای گیربکس شما انجام می شود. همانند حذف، کارگاه می تواند سایر اجزای مکانیکی را نیز دستکاری کند تا گیربکس به درستی نصب شود. سپس گیربکس باید روغن کاری شود، به این معنی که روغن گیربکس با شاخص ویسکوزیته که مطابق با توصیه های سازنده باشد، باید اضافه شود. پس از آن کارگاه با تست ها آغاز می شود. او مطمئن می شود که دنده ها همانطور که باید می چرخند. او بررسی می کند که آیا دنده ها به آرامی و نرم تعویض می شوند یا خیر. او بررسی می کند که هیچ روان کننده ای نشت نکند.

مطلب پیشنهادی: مزایای تعویض روغن گیربکس توسط دستگاه

یک گیربکس اتوماتیک از اجزای مکانیکی بیشتر تشکیل شده است. کارگاه باید بررسی کند که عملکرد الکتریکی و الکترونیکی نرمال است. در بیشتر موارد، قبل از اینکه گیربکس بتواند وارد سرویس شود، نیاز به یک برنامه ریزی مجدد کامل است.

تنها پس از این سری از بررسی ها و آزمایش های روشمند، کارگاه می تواند یک گیربکس کارآمد را به شما بازگرداند. کار آن تضمین شده است و به شما امکان می دهد هزاران کیلومتر را با اطمینان کامل طی کنید.

قبل از حرکت مجدد، به یاد داشته باشید که در مورد تعمیر و نگهداری مورد انتظار و دفعات آن اطلاعاتی کسب کنید. به یاد داشته باشید که مراقبت از گیربکس خود چیزی است که شما را از خرابی دور نگه می دارد! همچنین از کارگاه خود بپرسید که آیا توصیه های اضافی برای جلوگیری از خرابی دارند یا خیر.

مطلب پیشنهادی: چگونه طول عمر گیربکس اتوماتیک را افزایش دهیم

تعمیرگاه گیربکس کار ایرانیان

منتظر جدی تر شدن خرابی گیربکس خود نباشید، بررسی رایگان خود را بخواهید . بلافاصله یک پیشنهاد شخصی و غیر الزام آور از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد. آیا با پیشنهاد خوب هستید؟ سفارش خود را تأیید کنید و از گزینه های پرداخت امن متعددی که در اختیار شما قرار می دهیم استفاده کنید. خرابی های گیربکس شما به زودی به گذشته تبدیل خواهد شد و می توانید با خیال راحت به جاده بازگردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گیربکس کار ایرانیان

تعمیرات تخصصی گیربکس اتوماتیک